na zdjęciu: żłobek gminny
Zapewnienie opieki dzieciom do lat trzech to wciąż spore wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzą eurofundusze i takie programy jak „Zachodniopomorskie Małe Skarby”. Dzięki funduszom unijnym lepiej ma być m.in. w Gminie Świeszyno, która pozyskała środki na otwarcie nowego żłobka. Udało się – „Tęczowa Kraina” w Konikowie czeka gotowa na najmłodszych. W czwartek, 29 sierpnia 2019 r. odbyło się otwarcie placówki. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek Jarosław Rzepa.
 
Gmina Świeszyno na realizacje projektu „Rynek pracy dostępny dla rodziców – Gmina Świeszyno stawia na żłobek!” pozyskała dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, z działania 6.6. Dzięki dofinansowaniu powstały 32 nowe miejsca opieki. Dofinansowanie zostało przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia pomieszczeń, zabawek na plac zabaw czy materiałów dydaktycznych. Co ważne finansowana będzie także bieżąca działalności żłobka w okresie 24 miesięcy. Wartość projektu to ponad 1,5 mln zł.
 
– Mam nadzieję, że maluchy będą czuły się w „Tęczowej Krainie” jak w domu, a rodzice będą mogli bez obaw zostawić swoje pociechy w żłobku i wrócić do pracy – mówi zachodniopomorski wicemarszałek Jarosław Rzepa. – Wiemy, że placówek jest wciąż za mało. I tutaj z pomocą przychodzi Unia Europejska i Europejski Fundusz Społeczny. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego założyliśmy znaczne środki, bo w kwocie 109 mln 538 tys. zł, na wspieranie powrotu na rynek pracy rodziców opiekujących się małymi dziećmi. Dzięki tym środkom realizowane są zarówno projekty polegające m.in. na tworzeniu nowych miejsc opieki w placówkach publicznych i niepublicznych, jak i wspieranie rodziców w indywidualnej organizacji opieki nad dziećmi – wyjaśnia wicemarszałek Rzepa.
 
Do tej pory dzięki eurofunduszom zawarto już umowy na ogólną kwotę przekraczającą 46 mln zł. Dzięki tym środkom utworzono 544 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech i wsparto blisko 700 rodziców wracających na rynek pracy. Kolejny konkurs na tego typu projekty właśnie został ogłoszony. Nabór wniosków potrwa do 23 września 2019 r. Budżet tego konkursu wynosi 28 mln 510 tys. zł.
 
Ale to niejedna forma wsparcia dla rodziców. Dużą popularnością cieszy się realizowany od 2018 r. autorski projekt Województwa „Zachodniopomorskie Małe Skarby”, który pozwala na powrót rodzica do pracy, bez przeprowadzania domowej rewolucji. Również jest finansowany z RPO. Dzięki refundacji kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego lub niani rodzice łatwiej mogą powrócić na rynek pracy. – Projekt pomógł mi podjąć decyzję o szybszym powrocie do pracy, nie musiałam się zastanawiać czy przeznaczyć 1/3 pensji na żłobek prywatny, czy zostać w domu – mówił pani Joanna, mama Maćka, uczestniczka programu . Podobnego zdania jest pan Aleksander, który korzystał z refundacji kosztów zatrudniania niani. – Jest to pomoc finansowa, która pozwala na aktywizację zawodową.
 
W trakcie pierwszego roku realizacji „Skarbów” w projekcie uczestniczyło 695 rodziców, a opieką objętych zostało 725 dzieci. Zdecydowanie na 1. miejscu wśród dostępnych form opieki na dziećmi było zatrudnienie niani – 379 rodziców zdecydowało się skorzystać z tej możliwości. Na 2.miejscu znalazła się opieka w żłobkach.
 
– Pierwsza edycja „Zachodniopomorskich Małych Skarbów” cieszyła się dużym zainteresowaniem. W związku z tym postanowiliśmy przekonać Komisję Europejską, że warto inwestować w młodych rodziców. Otrzymaliśmy zgodę na podwojenie środków, które możemy przeznaczyć na kontynuację programu. Bardzo nas to cieszy – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Od teraz rekrutacja do „Skarbów” prowadzona jest dwa razy w roku, odrębnie dla każdego naboru określone są kryteria punktowe. Najbliższa rekrutacja do projektu trwa do 10 września. Na pozyskanie wsparcia ma szansę 100 osób.
 
„Skarby” będą kontynuowane do sierpnia 2023 r. Zwiększył się także budżet programu z 14 mln zł do 29,5 mln zł. Szczególne preferencje w rekrutacji mają osoby zamieszkujące i/lub powracających do pracy na terenie Specjalnej Strefy Włączenia. Obejmuje ona obecnie 74 na 113 gmin w Zachodniopomorskiem. Wsparciem w ramach SSW objęte są gminy borykających się z różnego rodzaju problemami społeczno-gospodarczymi, w tym m.in. brakiem dostatecznej infrastruktury i usług opiekuńczych, wspierających rodziców.