Łatwiejszy powrót do pracy. Program Regionalny pomaga rodzicom i dzieciom w Koszalinie

Najpierw przeszły kompleksową modernizację, teraz przyjmą dodatkowo ponad 100 dzieci. Przedszkole nr 37 i żłobek „Jaś i Małgosia” w Koszalinie, podnosząc edukacyjne standardy, realizują unijny projekt z RPO WZ 2014-2020, który ułatwia powrót rodzicom do pracy, a najmłodszym zapewnia fachową opiekę. W uroczystościach w placówce, które odbyły się we wtorek, 25 września 2018 roku, udział wziął prezydent Piotr Jedliński i wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Zanim w przedszkolu nr 37 i żłobku „Jaś i Małgosia" zrobiło się jeszcze bardziej wesoło i gwarno, obiekt przeszedł gruntowne zmiany. Dla dodatkowych 125 dzieci i ich rodziców stworzono atrakcyjne warunki. Zmodernizowano pięć sal dydaktycznych i kuchnię. Najmłodsi mają do dyspozycji m.in. nowe meble, sprzęt jak tablice interaktywne czy komputery przenośne, a także zabawki i książki. Przygotowanie edukacyjnej przestrzeni umożliwia rodzicom szybszy powrót do aktywności zawodowej, a ich pociechom zapewnia fachową opiekę.

- Z powrotami bywa różnie. Tu chęci i możliwości muszą iść w parze, szczególnie, gdy chodzi o zapewnienie opieki naszym pociechom. Z taką propozycją łączącą oba te elementy wyszedł Program Regionalny, który pozwala rodzicom wrócić do czynnego życia zawodowego, a dzieciom zapewni edukację z najwyższej półki - zaznaczył wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Udogodnienia w przedszkolu i żłobku pozy ul. Spasowskiego to część większego projektu, na który Gmina Miasto Koszalin z unijnych funduszy Programu Regionalnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie pozyskała prawie 1,4 mln zł wsparcia. Oprócz wspomnianych placówek pomoc trafiła jeszcze do 2 innych jednostek: przedszkola specjalnego oraz przedszkola integracyjnego nr 36. W sumie objętych nią zostało ponad 160 dzieci i 5 nauczycieli.

Koszalińska edukacja dla najmłodszych zbiera wiele pochwał. Szczególnie chodzi o tzw. „użłobkowienie”. Według opublikowanego w lipcu br. rankingu czasopisma „Wspólnota” w miastach na prawach powiatu zajął on pierwsze miejsce wyprzedzając inne zachodniopomorskie miasto Świnoujście.

-  Od dawna wiemy, że mądra polityka prorodzinna to klucz do sukcesu miasta. Każda złotówkę przeznaczoną na dzieci traktujemy jako inwestycję w przyszłość - przekonywał prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

W Koszalinie funkcjonuje aż 20 żłobków, w których istnieje już ponad 1200 miejsc. Z początkiem zaś roku szkolnego 2018/2019, dzięki realizacji oświatowego projektu z unijnym zastrzykiem środków, o blisko 150 wzrosła również liczba miejsc w przedszkolach. Najlepszym tego przekładem jest właśnie placówka nr 37 przy ul. Spasowskiego.